null

10. edycja Budżetu Obywatelskiego na Targówku już za nami

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na zdjęciu widoczne z lotu ptaka lodowisko w kształcie litery "L". Na tafli lodowiska niewielkie sylwetki kilkuset łyżwiarzy.
Lodowisko w Parku Bródnowskim - projekt z Budżetu Obywatelskiego

W lipcu 2023 r., poznaliśmy wyniki 10. edycji warszawskiego Budżetu Obywatelskiego. Dziesięć lat - doskonały czas na podsumowanie mijającej dekady.

Od 2014 roku, mieszkańcy Warszawy, otrzymali nowe „narzędzie” przynależne dla społeczeństwa obywatelskiego czyli Budżet Obywatelski – (początkowa nazwa Budżet Partycypacyjny). Od dziesięciu lat, samorządy przeznaczają na pomysły zgłaszane przez mieszkańców 0,5 % swojego budżetu.

W początkowym okresie do Budżetu Obywatelskiego (BO), zgłaszano głównie tzw. „projekty miękkie”. Były to: wydarzenia kulturalne, siłownie plenerowe czy zajęcia rekreacyjne. Z biegiem czasu, mieszkańcy coraz bardziej chcieli decydować o infrastrukturze. Dlatego w kolejnych edycjach więcej było zgłoszeń dot. utworzenia zieleńców, tzw. parków kieszonkowych czy rewitalizacji przestrzeni publicznej.

Na Targówku najwięcej, bo aż 189 pomysłów do BO wpłynęło w roku 2018, najmniej – 105, w 2023 r. Zasady Budżetu Obywatelskiego są proste. Po ocenie merytorycznej, zgłoszone pomysły trafiają do drugiego etapu - pod publiczne głosowanie. 

Na Targówku, na pomysły zgłoszone w BO co roku głosuje ok. 6.500 osób. W ciągu dekady, liczba osób głosujących na Budżet bardzo się zmieniała. Największa frekwencja miała miejsce w czasie 2. edycji czyli w roku 2015. Wówczas w głosowaniach wzięło udział blisko 14.800 osób. Najmniej głosujących zaobserwowano w czasie pandemii wirusa COVID -19. Na terenie naszej dzielnicy dotychczas zrealizowano 265 projektów z Budżetu Obywatelskiego. W latach 2023 i 2024 zostaną wykonane trzydzieści dwa nowe projekty.