IV Turniej Wypowiedzi Satyrycznej o Laur Wiecha

Statuetka Turnieju Wiedzy Satyrycznej o Laur Wiecha 2019 dla Jana Kobuszewskiego W dniu 7 października 2019 r pożegnaliśmy wspaniałego aktora Pana Jana Kobuszewskiego. Każdy kto Go znał, widział lub o Nim pomyśli, zapamięta Jego osobę jako człowieka emanującego dobrem i humorem w najtrudniejszych nawet czasach. Wielki aktor i człowiek bliski dla wszystkich. Pamięć o Nim i Jego obecności w Turnieju Wypowiedzi Satyrycznej o Laur Wiecha wyrażamy piórem Przemysława Śmiecha z fragmentu laudacji Gwary Warszawskiej, wygłoszonej w maju podczas przekazania Panu Janowi prestiżowej statuetki Laur Wiecha 2019.

„Życie jako takie nie jest poważne. Draka goni drakie. Tak już jest i nie ma co kwoktać tudzież margotać. Ale są w niem poważne sprawy. Na przykład śmiech jest poważną chwestią. Na tej niwie wykuwał z majmuru szczerozłote brylanty nasz czcigodny Pan Jan Kobuszewski. To on sprawiał, że rozjaśniały się nam facjaty. To on przenosił nasze zbolałe serca w zaczarowane kraine uśmiechu. On ukazywał jasne strony człowieczego pobytu.

On, Pan Jan Kobuszewski, Lubilat nasz umiłowany, bawił publikie do usmarkania na deskach teatrów, na szklanych ekranach odbiorników, na srebrnem ekranie kina. Między szarem nurtem Odry, a Bugiem szmargadowem. Między zimnemi szczytami Tatr, a piaskiem gorącem nad Bałtykiem. Czymże byłoby życie na tem łez padole bez śmiechu? Byłoby jazdą karabanem. W deszczu i pod górkie. I z orkiestrą strażacką pod gazem.

Z powodu dlatego wyrażamy monumentalne wdzięczność Panu Janowi Kobuszewskiemu, za dar mądrego i ciepłego uśmiechu. Którem jak mistrz Wiech oświetlał nasze życiowe kręte dróżkie... Kłaniamy się nisko. Wdzięczny ludek Stolicy”.

Organizatorzy, Partnerzy, Widzowie i Wykonawcy
Turnieju Wypowiedzi Satyrycznej o Laur Wiecha

PROTOKÓŁ FINAŁU IV Turnieju Wypowiedzi Satyrycznej o Laur Wiecha 2019

W dniu 25 maja 2019 r o odbyły się Finał IV Turnieju Wypowiedzi Satyrycznej o Laur Wiecha. Jury w składzie:

• przewodniczący dyr. artystyczny Teatru Rampa Cezary Domagała
  • reżyser Krzysztof Jaślar,
  • artysta kabaretu Mirosław Gancarz

przyznało następujące nagrody:

Humorystyczna prezentacja estradowa w dowolnej formie:

I miejsce i Laur Wiecha oraz 1000 zł.

• Iwona Manistra Kutryś za wykonanie piosenki „Adam-Adam” muz. Norbert Glanzberg, sł. Ewa Jowik – polskiej wersji piosenki Edit Piaf „Padam”.

II miejsce oraz 800 zł.

• Kabaret Nasz za wykonanie skeczu „Husarze dnia siódmego”.

III miejsce oraz 500 zł.

• Duet Maja Młodzińska, Zofia Wrzosek za wykonanie piosenki „Ballada jarzynowa” sł. Jeremi Przybora, muz. Jerzy Wasowski.

Wyróżnienie

• Izabella Kurlanda za wykonanie piosenki „Zosia i ulani” sł. Jeremi Przybora, muz. Jerzy Wasowski.
  • Iwonna Buczkowska za wykonanie autorskiego programu „Brudne myśli” – wiersz i piosenka „Pralnia”.

Nagrody regulaminowe:

Nagroda Stowarzyszenia Autorów i Kompozytorów ZAiKS za prezentację twórczości własnej – kwota 1000zł.

• Lidia Lewandowska Nayar za wykonanie autorskiego programu „W wirtualu i po balu” – piosenka ”Z Pisza do mnie pisz”, wiersz „Złapana w sieć”, piosenka „Ryczywół”.

Nagroda Stowarzyszenia Gwara Warszawska za użycie gwary warszawskiej we współczesnej prezentacji – Złote Grabie Rekultywacji Folkloru Warszawskiego:

• Ewa Sadowska za wykonanie wiersza „Nie przeproszę” autorstwa Jerzego Jurandota.

Nagroda Biura Turnieju za prezentację najbliższą twórczości Stefana Wiecheckiego Wiecha – Złote Grabie Rekultywacji Folkloru Warszawskiego:

• Aro Gantzki – za wykonanie piosenki autorskiej „Kto zaiwanił mi Rotundę czyli jak chciałem pójść z nią do kina”.

Konkurencja FREESTYLE

I miejsce i Laur Wiecha oraz 1500zł.

• JAKONN

II miejsce oraz 1000 zł.

• BIAŁY

dwa równorzędne III i IV miejsce oraz po 500zł.

• RYBA
  • JOKER

HULAJNOGA - nagroda publiczności mierzona w decybelach głośności aplauzu widzów – 92.0 dB

• Józef Teofiluk za monolog „Góral na zakupach”

Biuro IV Turnieju Wypowiedzi Satyrycznej o Laur Wiecha 2019 bardzo dziękuje wspaniałemu aktorowi Janowi Kobuszewskiemu za przyjęcie prestiżowej statuetki Laur Wiecha, którą odebrała córka p. Marianna Kobuszewska – Bieske wraz z synem Janem Bieskie, a w szczególności za piękne słowa Pana Jana skierowane bezpośrednio do publiczności Turnieju; dziękuje znakomitym jurorom, uśmiechniętym Organizatorom i Partnerom Turnieju, serdecznie gratuluje nagrodzonym i puszcza oczko do wszystkich pozostałych zawodników w nadziei na spotkanie w V edycji w 2020 r.

Kolejny Laur Wiecha czeka i się uśmiecha!
Szukajcie tematów, szlifujcie talenty, szykujcie prezentacje!

Publiko i Artyści Śmichu–Chichu:
Do zobaczenia na estradzie!

Patronat honorowy: Burmistrz Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy

Organizatorzy: Urząd Dzielnicy Targówek, Centrum Kultury i Aktywności, Impresariat Artystyczny Sursum Artes

Partnerzy:

Patronat medialny