511 wiorst na rowerze – moja pierwsza wycieczka po Królestwie Polskim

Młodzież biorąca udział w spotkaniu przy stoi gęstym półkolem przy stole prelegentów. Na stole widać rozłożone ulotki oraz książki. Zdjęcie wykonane z góry zza pleców prelegentów.

Muzeum Sportu i Turystyki (MSiT) przygotowało dla młodzieży prelekcję z historii turystyki rowerowej. Kanwą do barwnej opowieści były pamiętniki z wyprawy rowerowej, jaką w 1897 roku odbył razem z rodzicami piętnastoletni Stasio Fertner. Książka pt.” 511 wiorst na rowerze – moja pierwsza wycieczka po Królestwie Polskim” ukazała się nakładem MSiT.

Spotkanie przedstawicieli MSiT z młodzieżą odbyło się w siedzibie Urzędu Dzielnicy Targówek. Prelegenci: profesor Robert Gafkowski i kustosz Piotr Banasiak w krótki i barwny sposób przedstawili młodzieży zarys historii turystyki rowerowej oraz omówili specyfikę terenów Polskich z przełomów XIX i XX. W spotkaniu uczestniczył także profesor Jan Bestry - prezes Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów (WTC). Członkowie WTC, organizacji działającej już ponad 140 lat, kultywują tradycję pierwszych organizacji cyklistów, zrzeszających w Polsce w okresie międzywojennym wielu członków i sympatyków.

Prelegenci na podstawie pamiętników młodego Stasia Fertnera przedstawili historię jego podróży przez tereny Rzeczpospolitej, rozdzielonej między zaborców. W spotkaniu uczestniczył Jędrzej Kunowski – zastępca burmistrza Dzielnicy Targówek, który podziękował prelegentom za przedstawienie interesującej i barwnej historii.

Sala sesji Urzędu Dzielnicy Targówek. Zdjęcie panoramiczne. Na pierwszym planie widać uczniów siedzących na krzesłach. Uczniowie siedzą tyłem do fotografa. W perspektywie w głębi zdjęcia widać stół za którym siedzi dwóch wykładowców profesor Robert Gafkowski i kustosz Piotr Banasiak.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Jędrzej Kunowski zastępca burmistrza dzielnicy Targówek stoi z mikrofonem w sali sesji Urzędu. Obok burmistrza za stołem siedzi dwóch prelegentów. Prelegenci odwróceni profilem. W tle tablice informacyjne ilustrujące wykłada z nazwami miast Chęciny i Busko –Zdrój.
Okładka książki Stanisława Fertnera pt. 511 wiorst na rowerze. Na okładce dwóch dorosłych mężczyzn stoi po lewej i prawej stronie. Między stojącymi na ziemi siedzi kilkunastoletni chłopiec. Stojący mężczyźni oparci są o rowery. Zdjęcie czarno-białe. Postaci na zdjęciach ubrane w stroje z końca XIX wieku.