83 lata temu wybuchła II Wojna Światowa

uroczystości przed urzędem dzielnicy, na pierwszym planie dwoje harcerzy niesie wspólnie wieniec, za nimi podążają członkowie Rady Dzielnicy oraz Zarządu Dzielnicy

1 września 2022 roku w 83. rocznicę wybuchu najtragiczniejszego konfliktu w historii Polski – II Wojny Światowej, Urząd Dzielnicy Targówek zorganizował obchody Święta Narodowego.

Uroczystości odbyły się przy pomniku, znajdującym się w sąsiedztwie urzędu przy ul. L. Kondratowicza 20. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci, mieszkańcy, przedstawiciele służb mundurowych oraz harcerze. W trakcie uroczystości odśpiewany został hymn Rzeczpospolitej Polskiej, trębacz ze Straży Miejskiej odegrał również hejnał m.st. Warszawy.

Podczas uroczystości, okolicznościowe przemówienia wygłosili: Joanna Mroczek wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Targówek, Małgorzata Kwiatkowska - burmistrz dzielnicy oraz płk Czesław Lewandowski. Po oficjalnych wystąpieniach przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów.

Wykaz delegacji w kolejności składania wieńców:

• Rada i Zarząd Dzielnicy – Joanna Mroczek wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy, Małgorzata Kwiatkowska – burmistrz Targówka oraz Dorota Kozielska, Jędrzej Kunowski i Jacek Duczman – zastępcy burmistrza dzielnicy.
  • Kombatanci: płk Czesław Lewandowski, Jadwiga Rydzewska, płk Majszyk.
  • Koalicja Obywatelska – Justyna Rucyk, Hanna Sobótka, Aneta Wyczółkowska, Jolanta Miśkiewicz – radne Targówka.
  • Stowarzyszenie Mieszkańców Bródna, Targówka i Zacisza –Jerzy Żarnecki i Kamil Maciejczuk – radni Targówka oraz Aldona Ożóg, Teresa Kos i Jonatan Gajewski.
  • Prawo i Sprawiedliwość – Andrzej Grabowski – radny Targówka oraz  Paweł Bruszewski i Angelika Żukowska.
  • Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów – Bożena Ołdak, Zofia Bogudał, Alicja Michlewicz
  • Centrum Kultury i Aktywności - Bożena Mroczek.
  • PGR Bródno – Waldemar Rolewski.
  • Dom Kultury Świt – Lidia Krawczyk.
  • DKDS – Ewa Skwarska – Maciejczuk, Mariusz Bielecki, Lilianna Lach.
  • Towarzystwo Przyjaciół Warszawy oddział Bródno – Katarzyna Spoczyńska – Król, Teresa Stolarska, Czesław Czarnkowski.
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa Bródno – Sławomir Antonik, Zbigniew Adamski, Małgorzata Pietruszka.
  • Rada Seniorów – Krzysztof Lewandowski, Marek Bieżański, Zbigniew Lewandowski.
  • Fundacja Pomoc Potrzebującym – Barbara Marczak, Jerzy Kamiński, Anika Strzelczak – Batkowska.
  • Dom Kultury Zacisze – Rafał Dworacki.
  • Wojsko Polskie – ppłk Andrzej Kosieradzki.
  • Straż Ochrony Kolei – komendant Zbigniew Siemko i strażnik Konopacki.
  • RSM Praga – Mariola Puchała, Grzegorz Witt

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele służb mundurowych: podkomisarz Zbigniew Andrzejewski, nadkomisarz Karol Cieślik, Maciej Świątek naczelnik Straży Miejskiej, ppłk Andrzej Kosieradzki Wojsko Polskie oraz komendant Zbigniew Siemko - Straż Ochrony Kolei.

W uroczystości udział wziął poczet Towarzystwa Przyjaciół Warszawy w składzie: Arkadiusz Stolarski oraz poczty sztandarowe z następujących szkół: Szkoła Podstawowa nr 206, Szkoła Podstawowa nr 42, Zespół Szkół nr 11, XIII LO, XLVI LO, CXXXVII LO.

Honorowa asysta przy pomniku – Kompania Reprezentacyjna Policji  w składzie: sierżant Jośko, sierżant Salawander oraz Strażnicy Miejscy insp. Augustyniak, insp. Majewski. Hejnalista mł. insp. Kurpiewski.

Asysta podczas składania kwiatów: harcerki z 20. Warszawskiej Drużyny Harcerek „Orawa” oraz harcerze z 51. Drużyny Harcerzy  „Zieleniec”.

Urząd Dzielnicy Targówek składa podziękowania funkcjonariuszom Policji i Straży Miejskiej za zabezpieczenie terenu w czasie uroczystości.

galeria zdjęć z uroczystości na Facebooku