Akcja szczepienia doustnego lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie

Zgodnie z komunikatem Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii informujemy, że w dniach od 15 do 30 listopada 2021 r. jest przeprowadzona akcja szczepienia doustnego lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie

Akcja szczepienia dotyczy następujących powiatów województwa mazowieckiego: powiat białobrzeski, powiat garwoliński, powiat grójecki, powiat kozienicki, powiat lipski, powiat miński, powiat nowodworski, powiat legionowski, powiat otwocki, powiat piaseczyński, powiat pruszkowski, powiat grodziski, powiat przysuski, powiat pułtuski, powiat radomski i m. Radom, powiat szydłowiecki, m. st. Warszawa, powiat wołomiński, powiat warszawski zachodni, powiat wyszkowski, powiat zwoleński.

• Szczepionka będzie zrzucana z samolotów oraz wykładana ręcznie w ilości 30 szt. dawek na 1 km2 na całym obszarze objętym szczepieniami.
  • Zrzuty obejmują kompleksy leśne, pola i łąki z pominięciem akwenów wodnych i terenów zabudowanych.
  • Dawkę szczepionki stanowi pakiet w postaci krążka, koloru zielono-brązowego o intensywnym zapachu rybnym.
  • Dotknięcie szczepionki przez człowieka spowoduje, że nie zostanie ona podjęta przez lisa.
  • Szczepionka wykazuje działanie uodparniające tylko u lisów.
  • Każdy kontakt człowieka ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza medycyny.
  • Każdy kontakt zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza weterynarii.
  • Zgodnie z zaleceniem producenta szczepionki w okresie 14 dni od jej wyłożenia należy ograniczyć zbiorowe polowania.
  • Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.