Nazwa projektu:
„Blok, podwórko, kamienice - ożywiły się dzielnice”
Termin realizacji:
01.01.2012 - 31.12.2012
Źródła finansowania:
Europejski Fundusz Społeczny, Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Priorytet: Zatrudnienie i Integracja Społeczna
Działanie: 1.2. Wsparcie systemowe instytucji pomocy i integracji społecznej
Wartość projektu:
Całkowita wartość projektu: 1 886 498,90 zł
Kwota dofinansowania: 1 569 353,90 zł
Jednostki realizujące projekt:
Lider – Urząd m.st. Warszawy, dzielnice: Targówek, Praga Północ, Praga-Południe
Partnerzy - Stowarzyszenie Monopol Warszawski, Stowarzyszenie "Wspólne Podwórko", Stowarzyszenie na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego "Odblokuj", Stowarzyszenie Monopol Warszawski
Grupa docelowa:
Program skierowany jest do 535 osób z obszarów kryzysowych trzech dzielnic prawobrzeżnej Warszawy (Targówka, Pragi Północ i Pragi Południe), w tym:
- mieszkańców zdegradowanych obszarów, których cechuje bierność, niewykazywanie wspólnych inicjatyw, zanik więzi sąsiedzkich oraz stopniowy zanik poczucia tożsamości lokalnej;
- młodych rodziców, w tym kobiet w ciąży, samotnych rodziców borykających się z problemami wychowawczymi, a także do młodzieży przerywającej kształcenie na poziomie podstawowym i gimnazjalnym;
- innych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym uzależnionych od alkoholu (w remisji, po przebytej terapii) i niepełnosprawnych.
Ponadto ponad 50% grupy docelowej stanowią osoby młode w wieku 15-25 lat, w tym młodzież zagrożona wykluczeniem społecznym.
Cel projektu:
Celem ogólnym programu społecznej rewitalizacji była integracja i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu mieszkańców z obszarów kryzysowych trzech prawobrzeżnych dzielnic Warszawy (Targówka, Pragi Północ i Pragi Południe) w okresie 15 miesięcy.
Zrealizowane efekty:
Główne działania w projekcie:
- Rewitalizacja 35 podwórek na terenie Pragi Południe oraz Pragi Północ,
- Wzmocnienie więzi sąsiedzkich mieszkańców obszarów kryzysowych trzech dzielnic warszawskich w okresie 15 miesięcy.
- Zwiększenie zaangażowania mieszkańców obszarów kryzysowych trzech dzielnic warszawskich w kształtowanie najbliższego otoczenia w okresie 15 miesięcy.
- Zwiększenie umiejętności rodzicielskich matek i ojców z terenów kryzysowych Pragi Północ i Pragi Południe korzystających ze wsparcia Poradni Rodzinnej i Młodzieżowej.
- Zwiększenie umiejętności aktywnego poszukiwania pracy przez młodych dorosłych zamieszkujących obszary kryzysowe w okresie 15 miesięcy.
- Wzrost motywacji i zaangażowania młodzieży w wieku 15-25 lat z obszarów kryzysowych w aktywnym spędzaniu czasu wolnego.
- Organizacja wydarzeń tj.: turnieje piłkarskie, spotkanie taneczne, ogródki ekologiczne, gra miejska