null

Działania prezydenta w walce z COVID-19

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Prezydent Rafał Trzaskowski podczas konferencji o działaniach Warszawy w czasie epidemii.

Warszawa od kilku dni znajduje się w czerwonej strefie. Oznacza to nowe obostrzenia i kolejne wyzwania – m.in. w transporcie publicznym. Prezydent Rafał Trzaskowski osobiście nadzoruje bieżącą sytuację i większość działań – ich podsumowanie przedstawił na konferencji prasowej.

- Bardzo dziękuję warszawiakom za odpowiedzialną postawę. Również dzięki wam komunikacja miejska może w tym trudnym czasie funkcjonować. Ponawiam prośbę do wszystkich, by nie korzystali z autobusu czy tramwaju w godzinach szczytu, jeśli nie ma absolutnej potrzeby – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski.

Transport Publiczny

Obostrzenia obowiązujące w strefie czerwonej oznaczają m.in. znaczne ograniczenie liczby miejsc w pojazdach transportu publicznego.
Od poniedziałku, 19 października, wysyłamy na trasy absolutnie wszystkie dostępne pojazdy: 1560 autobusów (więcej o ok. 40-50 autobusów w porannym szczycie niż zwykle), 425 tramwajów (więcej o 8 tramwajów), 20 pociągów SKM, 54 pociągi metra.

Robimy to, aby najbardziej obłożone linie zostały zasilone dodatkowymi kursami (rano i po południu). Zasilenia popołudniowe dla niektórych linii są znaczne (np. dla linii 120 jest to podwojenie liczby miejsc, mocno zasilona jest też linia 154). W sumie po południu uruchamiamy dodatkowo 47 autobusów.

Stawiamy też na informowanie pasażerów: na stacjach metra pracują informatorzy, którzy udzielają informacji o kursowaniu autobusów i tramwajów. Wszystko po to, by pasażerowie, którzy przyjadą metrem lub do metra, wiedzieli, ile mają czasu do kolejnych odjazdów i mogli zdecydować, do którego autobusu wsiąść, aby nie był przepełniony.

Prowadzimy też ciągłe analizy liczby pasażerów – ręcznie i przy pomocy automatycznych zliczarek. Obserwatorzy korzystają z aplikacji na smartfony przygotowanej w Zarządzie Transportu Miejskiego, do której wpisują dane z obserwacji. Dzięki temu na bieżąco trafiają one do ZTM, gdzie są analizowane razem z danymi ze zliczarek autobusowych. Na tej podstawie planowane są ewentualne dodatkowe zasilenia linii rezerwowymi autobusami.

Dzięki dodatkowym kursom, kampanii informacyjnej i odpowiedzialności warszawiaków przepełnienia zdarzały się bardzo rzadko – zarówno wczoraj jak i dziś rano w transporcie publicznym było spokojnie i bezpiecznie. Przepełnienia zdarzały się bardzo rzadko - oscylują one w zakresie 1-2 proc. zmierzonych kursów. Do tej pory mieliśmy tylko jedno zatrzymanie spowodowane zbyt dużą liczbą pasażerów.

Nie notujemy też istotnych problemów w sieci tramwajowej. Tramwaje z uwagi na znaczną pojemność pojazdów bardzo dobrze sobie radzą w obecnej sytuacji.
Kontrolujemy również pociągi SKM i metra, gdzie do tej pory nie odnotowaliśmy znaczących problemów.

Apel do przedsiębiorców

W ramach działań przeciw epidemii zaapelowaliśmy do przedsiębiorców o wprowadzenie udogodnień dla pracowników.

- Apeluję również do przedsiębiorców, by umożliwili pracownikom pracę zdalną i elastyczne godziny pracy. Ważne, byśmy wszyscy ograniczyli spotkania face to face – powiedział Rafał Trzaskowski.

W piśnie skierowanym do organizacji przedsiębiorców i pracodawców zwracamy też uwagę na ograniczenie przemieszczania się środkami komunikacji publicznej.

- Jeszcze dzisiaj list w tej sprawie zostanie przesłany do organizacji przedsiębiorców – zapowiedział prezydent.

Obniżki czynszu dla przedsiębiorców

Prezydent przypomniał też, że już w lipcu wyszliśmy z przedłużeniem planu pomocy dla przedsiębiorców, zanim nastąpił wzrost liczby zakażeń po wakacjach. Warszawa pomaga przedsiębiorcom poprzez obniżkę czynszów w lokalach użytkowych. To spora ulga nie tylko dla gastronomii, ale także innych punktów usługowych, np. fryzjerów, biur czy dla organizacji pozarządowych. Czynsze są obniżane do rzeczywistych kosztów utrzymania (średnio ok. 7-8 zł za m2). Są to zazwyczaj obniżki kilkudziesięcioprocentowe.
Taką obniżkę można zastosować, gdy spadek dochodów najemców lub konieczność całkowitego zamknięcia lokalu nastąpi z powodu ograniczeń, nakazów lub zakazów wprowadzonych przepisami rozporządzenia ministra lub Rady Ministrów. Od marca z takiej formy pomocy skorzystało dotychczas ponad 3400 warszawskich przedsiębiorców – najemców lokali użytkowych - na łączną kwotę 27,5 mln zł. Dodatkowo przedsiębiorcy, którzy posiadają ogródki gastronomiczne w miejskim pasie drogi, do końca roku mają 75 proc. bonifikatę za zajęcia pasa drogowego.

Wyposażenie autobusu do transportu chorych
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Osoba w stroju ochronnym
Wyposażenie autobusu do transportu chorych