"Gród na Starym Bródnie" - zapraszamy na wykład online

prof. dr hab. Tomasz Jasiński z lekko zaznaczonym uśmiechem na twarzy, za profesorem widoczny jest regał z książkami

Zapraszamy na wykład w formie online prof. dr. hab. Tomasza Jasińskiego pt. "Gród na Starym Bródnie - nieszczęśliwie przerwana inwestycja Bolesława Chrobrego". Wykład Wszechnicy Edukacyjnej Targówek odbędzie się w ramach cyklu wykładów „Ludzie miasta” o osobach zasłużonych dla Warszawy - w dniu 23 listopada o godz.18.00.

Celem cyklu jest poszerzenie wiedzy na temat historii miasta, dzielnicy, poznania środowiska lokalnego oraz sylwetek i postaci, twórców małych ojczyzn, co znakomicie wpisuje się w działania edukacyjne skierowane do młodzieży oraz dorosłych - mieszkańców dzielnicy. To propozycja spotkań w ramach Wszechnicy Edukacyjnej, projektu rozwijającego umiejętności, wiedzę, zainteresowania mieszkańców Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy.

Zgłoszenie do udziału w wykładzie przyjmowane są do 18 listopada:

więcej informacji: tel. 22 443 88 38

Prof. dr hab. Tomasz Jasiński

• Mediewista, badacz średniowiecznych dziejów Europy Środkowej;
  • Dyrektor Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk;
  • Profesor w Zakładzie Źródłoznawstwa i Nauk Pomocniczych Historii na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu;
  • Autor książki pt. "Wokół początków Warszawy". Poznań: Instytut Historii UAM, 2021.

Słowo od autora:

Po wyprawie kijowskiej Bolesław Chrobry podjął decyzję o budowie świątyni na Starym Bródnie, którą zaczęli wznosić osadzeni tam rzemieślnicy ruscy. Śladem po tej inwestycji są m. in. odpady warsztatu ceramicznego, produkującego szkliwione płytki posadzkowe oraz kafle gliniane. Zabytki te (glazurowana płytka szkliwiona) jest drugim – po płytkach Cerkwi Dziesięcinnej w Kijowie - najstarszym zabytkiem tego rodzaju na terenie Słowiańszczyzny Wschodniej i Zachodniej. Przedsięwzięcie to konsultowano zapewne z Anastazym „Dziesięcinnym”. Inwestycja na Starym Bródnie była zapewne jednym z większych przedsięwzięć Bolesława Chrobrego; dla jej zabezpieczenia wzniesiono gród oraz zapewniono ochronę wojów uzbrojonych na sposób wareski (=ruski).