null

Kolejne zmiany w rządowych obostrzeniach przeciw COVID-19

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Infografika przedstawiająca nowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące od 19 kwietnia 2021 roku (żłobki i przedszkola otwarte, sport amatorski możliwy na świeżym powietrzu, hotele nieczynne do 3 maja, pozostałe obostrzenia bez zmian)

<p>Kolejne zmiany w rządowych obostrzeniach przeciw COVID-19</p>

Pozostałe obostrzenia epidemiczne zostały utrzymane do 25 kwietnia, a działalność hoteli i obiektów noclegowych zawieszono do 3 maja włącznie.

Żłobki i przedszkola otwarte dla wszystkich dzieci od 19 kwietnia

Do warszawskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych od poniedziałku, 19 kwietnia, wróci 56 tys. dzieci, a w miejskich żłobkach oraz placówkach żłobkowych dotowanych przez miasto czeka 14,5 tys. miejsc.

Przedszkola i żłobki od 29 marca działały w ograniczonym zakresie i prowadziły zajęcia tylko dla określonych grup dzieci - posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (placówki przedszkolne) oraz dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą. Do placówek mogły uczęszczać również dzieci innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (przedszkola i placówki opieki nad dziećmi do lat trzech).

Przypominamy zasady bezpieczeństwa: we wszystkich stołecznych przedszkolach i żłobkach przed wejściem do placówki i szatni trzeba dezynfekować dłonie. Mogą do nich przychodzić tylko osoby zdrowe, bez objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych oraz pracownicy i dzieci, których domownicy nie są zakażeni lub nie przybywają na kwarantannie.

Edukacja: zdalne nauczanie utrzymane do 25 kwietnia

Uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych do 25 kwietnia będą się nadal uczyli w trybie zdalnym. Zgodnie z zapowiedziami rządu, decyzje odnośnie otwarcia tych placówek zapadną niebawem.

Sport: na świeżym powietrzu z ograniczeniami

Zgodnie z informacjami rządowymi od 19 kwietnia będzie możliwość:

  • uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy;
  • uprawiania sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób (dotyczy to zarówno dzieci i młodzieży jak i dorosłych).

Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska, itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria.

Hotele i obiekty noclegowe

Do 3 maja włącznie pozostają one zamknięte. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

Ograniczenie w handlu i działalności obiektów kulturalnych

Pozostałe ograniczenia przeciwepidemiczne wprowadzone przez rząd (od 29 marca) zostają utrzymane do niedzieli, 25 kwietnia:
- nadal nieczynne pozostają salony fryzjerskie i salony urody;
- wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. m² pozostaną zamknięte;
- centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni;
- kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Szczegółowe informacje: https://www.gov.pl/web/koronawirus/Do-25kwietnia-przedluzamy-zasady-bezpieczenstwa-z-wyjatkami (link otwiera się w nowym oknie)