null

Miejski Rok Obrzędowy 2022: Jare Gody. Koncert i warsztaty w Domu Kultury ŚWIT

Drukuj otwiera się w nowej karcie
19.03.2022 16:00 - 19.03.2022 17:00
Dom Kultury Świt, Wysockiego 11, Warszawa

W ramach obchodów roku obrzędowego, w sobotę 19 marca odbędzie się wyjątkowy koncert dwóch zjawiskowych zespołów odwołujących się do mitologii słowiańskiej. Zagrają dla Was Żywiołak i Lelek!

W kulturze słowiańskiej Jare Gody (Jare Święto) to kilkudniowy cykl obrzędowy, związany z zakończeniem zimy i powitaniem wiosny. Okres zwyczajów i obrzędów rozpoczynały przygotowania do symbolicznego przepędzenia zimy, które polegało na topieniu lub spaleniu słomianej kukły, zwanej Marzanną. Czyniono to przy trzaskaniu z batów, terkocie i klekocie grzechotek, śpiewie i przygrywaniu na wszelkiego rodzaju instrumentach. Również w Domu Kultury Świt zabrzmią instrumenty i muzyka!

W programie wydarzenia m.in. warsztaty permakulturowe w Dzikim Ogrodzie, panel o rytuałach związanych z Jarymi Godami, warsztaty z wykonania Marzanny oraz inne atrakcje!

Koncert:

godz. 20.00  LELEK
Lelek to łącząca odległe muzyczne światy grupa, reinterpretująca najciekawsze pieśni odwołujące się do dziedzictwa przedchrześcijańskiej Słowiańszczyzny. Grupa posługuje się oryginalnym instrumentarium, które obejmuje analogowe syntezatory, tradycyjną polską fidel i lirę korbową, bliskowschodnie lutnie oraz etniczne perkusjonalia trzech kontynentów.

godz. 21.00  ŻYWIOŁAK
Twórczość Żywiołaka to trudna do zaszufladkowania eksperymentalna muzyka, oparta na cytatach ludowych, wątkach mitologicznych i historycznych, wykonywana na takich instrumentach, jak: lira korbowa, fidel, gęśla, lutnia, gitara basowa, flety, skrzypce, bębny i perkusjonalia. Muzycy eksplorując tradycje ludowe posługują się również nietypowymi i ludowymi technikami wokalnymi.

Bilety na koncert są dostępne na tej stronie internetowej 
Więcej szczegółów znajdziesz na stronie internetowej Domu Kultury Świt
 
 

Załączniki:

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.