Obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Uroczystości dzielnicowe pod Powstańczą Redutą przy ulicy Bartniczej

Kombatanci, harcerze władze samorządowe i mieszkańcy – wszyscy uczcili 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Okolicznościowe obchody odbyły się pod Powstańczą Redutą przy ulicy Bartniczej.

Uroczysta oprawa, asysta wojskowa i liczne delegacje - tak uczciliśmy pamięć Warszawskich Powstańców na Targówku. 1 sierpnia o godzinie 11.00 odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod powstańczym pomnikiem na terenie naszej dzielnicy.

W trakcie uroczystości okolicznościowe wystąpienia wygłosili; Joanna Mroczek - wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Targówek, Jędrzej Kunowski - zastępca burmistrza dzielnicy Targówek oraz płk. Czesław Lewandowski – Powstaniec Warszawski.

Podczas uroczystości  przybyłe delegacje w asyście harcerzy z 51. Dryżyny Harcerskiej „Zieleniec” i 20. Warszawskiej Drużyny Harcerek „Orawa” złożyły kwiaty pod pomnikiem Powstańczej Reduty.

Wykaz delegacji w kolejności składania wieńców:

• Rada i Zarząd Dzielnicy Targówek: Joanna Mroczek – wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy, Jędrzej Kunowski, Krzysztof Miszewski, Jacek Duczman – zastępcy burmistrza Dzielnicy Targówek
  • Wieniec od Kombatantów: Płk. Czesław Lewandowski – Powstaniec Warszawski, Jadwiga Rydzewska, Zbigniew Gołąbek, płk. Sławomir Majszak.
  • Koalicja Obywatelska: Jadwiga Ciastek, Witold Harasim – radni Targówka
  • Rada m. st. Warszawy: Beata Michalec, Iwona Wujastyk – radne m.st Warszawy.
  • Prawo i Sprawiedliwość: Marta Borczyńska, Andrzej Grabowski – radni Targówka, Paweł Bruszewski, Adrian Izydorczyk, Jarosław Grzywacz.
  • Stowarzyszenie Mieszkańców Bródna Targówka i Zacisza: Kamil Maciejczuk, Jerzy Żarnecki, Danuta Sprejer
  • SM Bródno: Dariusz Woronowski, Katarzyna Michałowska
  • Szkoła Podstawowa Nr 99 im. Małego Powstańca: Maria Walczak, Krzysztof Marczak.
  • Wieniec od placówek kultury: Agnieszka Szmulewicz - dyrektor CKiA, Rafał Dworacki dyrektor DK Zacisze
  • Rada Seniorów: Zofia Baryczka, Marek Bieżański, Krzysztof Lewandowski
  • SM Praga: Agnieszka Kicek, Grzegorz Tokarski
  • Stowarzyszenie Przyjaciół Warszawy - Oddział Miłośników Bródna: Nina Ziętek, Paweł Michalec, Teresa Stolarska
  • Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów: Zofia Bogudał, Danuta Ziebińska, Stefania Kulma, Alicja Michowicz
  • Fundacja Pomoc Potrzebującym: Barbara Marczak, Olga Kamińska, Mateusz Paradowski
  • Wojskowe Centrum Rekrutacji: ppłk. Paweł Majchrowski
  • Wieniec od służb mundurowych: Komendant Zbigniew Siemko – Straż Ochrony Kolei, komisarz Marcin Pasik - Policja, brygadier Tomasz Stankowski – Straż Pożarna, naczelnik Maciej Świątek – Straż Miejska.
  • DK Świt: Katarzyna Kordowiak
  • PGR Bródno: Marcin Nowak, Agnieszka Rolewska – Nowak
  • Biblioteka Publiczna na Targówku: Tomasz Kowalski, Grażyna Strzelczak – Batkowska
  • DKDS: Adam Jaworowski

Poczet Sztandarowy: Arkadiusz Stolarski. W uroczystościach wziął udział senator RP Marek Borowski.
Wojskowa asysta honorowa przy pomniku powstańczym – 1. Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki: st. kapral Malikowski, st. szer. Żmijewski, szer. Kazimierak.

Zobacz galerię (6 zdjęć)