null

Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Różańcowej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dzielnice Bródno i Targówek w okresie międzywojennym stanowiły peryferie stolicy, zaniedbywane przez wiele lat przez zarząd miejski. Wiązało się to jeszcze z zakazem władz carskich stawiania na tamtych terenach, stanowiących pas umocnień fortyfikacyjnych, budynków wysokich i murowanych.

Zakaz uchylono wprawdzie w 1910 roku, ale dzielnice te długo jeszcze pozbawione były kanalizacji, dobrych dróg i komunikacji. W okresie II Rzeczypospolitej zamieszkiwała je ludność najuboższa. Liczba mieszkańców jednak wzrastała. Trzeba było zapewnić im możliwość dogodnego korzystania z posług religijnych.

Takie były początki kościoła Matki Boskiej Różańcowej przy ul. Wysockiego. W roku 1909 wybudowany został niewielki kościół drewniany na tzw. Nowym Bródnie, przy ulicy Białołęckiej a w 1913 roku kardynał Aleksander Kakowski erygował przy nim parafię. W roku 1938 zapadła decyzja wybudowania kościoła murowanego według projektu profesora Zdzisława Mączeńskiego.

Do wybuchu wojny założono fundamenty żelbetonowe i cokół z granitu. Dalszą budowę wstrzymały działania wojenne. Istniejący kościół drewniany spłonął całkowicie już we wrześniu 1939 roku. Tymczasem, ze względu na powstałe na Annopolu baraki dla bezrobotnych i bezdomnych, założona została w 1939 roku na tym terenie druga parafia pod wezwaniem św. Marii Magdaleny przy prowizorycznym, także drewnianym kościele.

Kościół ten, również wypalony i zburzony w czasie wojny, nie został odbudowany, a na jego miejscu stoi tylko drewniany krzyż. Po wojnie przez szereg lat parafia korzystała z kaplicy w domu "Caritasu" przy ul. Pobożańskiej.

Nowa historia kościoła Matki Boskiej Różańcowej rozpoczyna się w roku 1956, kiedy to uzyskano zezwolenie na budowę kościoła na starych fundamentach. Budowę w latach 1957 - 1960 prowadził z ramienia projektanta Zdzisława Mączeńskiego architekt Kazimierz Białkowski. Organizacją budowy ze strony kościelnej zajmował się ksiądz proboszcz Tadeusz Zimiński, popularny na Bródnie duszpasterz najuboższej ludności.

Kościół został poświęcony w 1960 roku, a konsekrowany w 1964 roku przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. Architektura kościoła Matki Boskiej Różańcowej nawiązuje do budownictwa sakralnego z lat trzydziestych. Trzynawowa, obszerna świątynia, na wysokiej podmurówce, pomieścić może do 5 tysięcy wiernych.

Prezbiterium na wysokim podwyższeniu posiada ołtarz z marmuru. Podobnie chrzcielnica jest marmurowa. Poza tym kościół nie posiada specjalnych dzieł sztuki czy zabytków.

Boczny ołtarz sosnowy przeniesiony został z dawnego kościoła św. Marii Magdaleny na Annopolu. Warto również zwrócić uwagę na tablicę poświęconą pamięci żołnierzy 79 pułku Strzelców Słonimskich, poległych w latach 1939 - 1945, szczególnie zasłużonych we wrześniu 1939 roku.