null

Pomoc uchodźcom z Ukrainy - to nie tylko wypełnianie dokumentów

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Do punktu rejestracyjnego dla uchodźców z Ukrainy, zorganizowanego na terenie Urzędu Dzielnicy Targówek - trafiło już blisko 7.000 osób.

Punkt rejestracyjny dla uchodźców z Ukrainy zorganizowany został na terenie Urzędu Dzielnicy Targówek już w pierwszych dniach od wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą. Aby pomieścić zwiększającą się z dnia na dzień falę uchodźców, na potrzeby punktu przystosowano salę konferencyjną w siedzibie urzędu przy ul. Kondratowicza 20. W początkowym okresie – chwili największego napływu uchodźców – do urzędu dziennie przychodziło ponad 500 osób, szukających pomocy i wsparcia. Był to okres, kiedy wielu urzędników musiało nie tylko wykonywać swoją bieżącą pracę w wydziałach, ale równocześnie dyżurować w punkcie obsługi uchodźców.   

- W pierwszych dniach wojny napływ uchodźców był ogromny. Ukraińcy docierali do nas w zimowych ubraniach. Uchodźcy nie mieli ze sobą zupełnie niczego. Społeczna zbiórka darów zorganizowana przez nasze placówki kultury oraz Ośrodek Pomocy Społecznej była ogromnym wydarzeniem i za ten gest serdecznie dziękujemy naszym mieszkańcom - jednak pomoc musi trwać dalej. Dzisiaj pod opieką Ośrodka Pomocy Społecznej na Targówku znajduje się ponad 4.000 osób. Jako zarząd dzielnicy - musieliśmy pamiętać o jeszcze jednej ważnej sprawie. Udzielając pomocy uchodźcom nie mogliśmy pogorszyć jakości obsługi naszych obywateli. Staraliśmy się możliwie najlepiej połączyć wszystkie te obowiązki, które jako urząd - zobowiązani jesteśmy wypełniać. – mówi Małgorzata Kwiatkowska, burmistrz Dzielnicy Targówek. 

- Pierwsze dni były dla nas bardzo trudne. Przybywali ludzie z wojenną traumą, dodatkowo bariera językowa stanowiła spory problem. Nasi pracownicy musieli szybko zapoznać się z dokumentami obowiązującymi na Ukrainie - inne paszporty, zaświadczenia, dowody osobiste, dokumenty potwierdzające tożsamość, czy prozaiczna sprawa - inny zapis nazwisk w dwóch różnych alfabetach. Musieliśmy przygotować dwujęzyczne wnioski i formularze urzędowe. Tak skomplikowanych działań – podjętych w krótkim czasie, nie przewidują żadne procedury, w żadnym kraju.  Nam to się udało. W działaniach wsparli nas wolontariusze i tłumacze – przyznaje Dorota Kozielska, zastępca burmistrza Dzielnicy Targówek - odpowiedzialna za utworzenie punktu na terenie urzędu. 

W sali konferencyjnej urzędu, gdzie dzisiaj mieści się punkt informacyjny - znajdują się m.in. punkt fotograficzny, miejsce odpoczynku, cztery stanowiska Delegatury BAiSO (Biura Administracji i Spraw Obywatelskich), w których wydawane są numery PESEL dla osób, które  przekroczyły granicę Polską po 24 lutego 2022 roku. Jednak praca urzędników nie polegała jedynie na wypełnianiu druków urzędowych. Czasami trzeba było rozwiązywać problemy, do których urząd - z natury swojej funkcji - nie jest przygotowany.     

- Nasze działania nie kończą się jedynie na rejestracji uchodźców. Tym ludziom staramy się pomagać kompleksowo. Często potrzebują oni pomocy medycznej. Dzięki dobrej współpracy z ośrodkiem zdrowia, Ukraińcy mogą być kierowani do różnych placówek i przychodni. Przypomina mi się kobieta z dwuletnim chłopczykiem. Malec miał na imię Dymytro i ciągle płakał. Okazało się, że chłopiec miał wysoką gorączkę ponad 40 st. C, matka nie rozumiała ani słowa po Polsku. Nawet tłumacze mieli problem, żeby z nią się porozumieć. Dzięki naszej interwencji kobieta szybko trafiała do jednej z naszych przychodni, gdzie udzielono pomocy jej dziecku - mówi Tomasz Oprus - koordynator punktu informacyjnego.  

Z myślą o najmłodszych stworzony został kącik, gdzie matki mogą spokojnie nakarmić swoje dzieci, przygotowano także mini plac zabaw. Ten pomysł znakomicie się sprawdził. Z podobnymi problemami nasi urzędnicy - pracujący zarówno w punkcie obsługi uchodźców na Dworcu Wschodnim oraz w punkcie informacyjnym w Urzędzie Dzielnicy Targówek – stykają się na co dzień. Punkt informacyjny w Urzędzie Dzielnicy Targówek rozpoczął działanie 2 marca 2022 roku. Do 14 kwietnia 2022 roku, skorzystało z niego blisko 7.000 osób. 

PUNKT INFORMACYJNY

Godziny funkcjonowania: 
poniedziałek : 8:00 – 18:00
wtorek – piątek: godz. 8:00 – 16:00

Informacja w punkcie obejmuje następujące obszary:

  • wydawanie numeru PESEL 
  • jednorazowe świadczenie 300 zł (informacja i pomoc w wypełnianiu wniosków)
  • świadczenie 40 zł dla osób dających schronienie uchodźcom z Ukrainy (informacja i pomoc w wypełnianiu wniosków)
  • pomoc medyczna
  • szczepienia i testy covid
  • pomoc psychologiczna
  • pomoc prawna
  • pomoc osobom z niepełnosprawnościami
  • opieka nad dziećmi i szkoła
  • zakwaterowanie
  • rynek pracy
  • kontakty do pomagających organizacji 
  • transport
  • zgłaszanie mieszkania jako miejsca schronienia dla uchodźców.
Punkt informacyjny. Za stołem siedzi dwoje wolontariuszy. W tle widać kilkanaście osób stojących i rozmawiających ze sobą.
Zobacz galerię (13 zdjęć)
Na pierwszym planie chłopczyk w wieku około trzech lat - bawi się plastikową ciężarówką. Za nim dwoje dzieci odwróconych tyłem. Jedno z nich bawi się klockami, drugie siedzi na krzesełku i obsługuje panel dotykowy ekranu na którym wyświetla się gra dla dzieci.
Sala sesji Urzędu Dzielnicy Targówek widok z balkonu. Poniżej widoczna grupa około sześćdziesięciu uchodźców z Ukrainy.
Sala konferencyjna urzędu. Grupa uchodźców z Ukrainy - około 20 osób siedzi przy stole ustawionym w punkcie informacyjnym. Na drugim planie znajdują się stanowiska wydawania numerów PESEL
Wolontariuszka stojąca za stołem przekazuje plik dokumentów uchodźcom stojącym naprzeciwko niej. Zdjęcie wykonane z profilu.
Dorota Kozielska - zastępca burmistrza Dzielnicy Targówek z Tomaszem Oprusem - koordynatorem punktu informacyjnego. W tle uchodźcy z Ukrainy wypełniający wnioski.
Dwoje pracowników Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich siedzi w tzw. boksie - pracownicy widoczni frontem. Przed nimi siedzi odwrócona do fotografującego plecami uchodźczyni z Ukrainy. Kobieta trzyma rękę opartą na wózku dziecięcym.
Zebranie wolontariuszy. Kilka osób siedzi w okręgu za stołem. Zdjęcie zrobione spomiędzy siedzących. Część osób na fotografii pozostaje odwrócona plecami. Na pierwszym planie Dorota Kozielska - zastępca burmistrza na Targówku. Obok - w białej maseczce ochronnej na twarzy siedzi koordynator Tomasz Oprus.
Na zdjęciu trzy paszporty Ukraińskie ułożone w formie jeden na drugim. Na okładce w kolorze niebieskim widoczny napis Ukraina oraz herb ukraiński tzw. Tryzub.
Dorota Kozielska - zastępca burmistrza Dzielnicy Targówek idzie w stronę oczekujących uchodźców. W tle widoczni wolontariusze oraz siedzący przy stołach Ukraińcy wypełniający wnioski.
Na zdjęciu Małgorzata Kwiatkowska - burmistrz Dzielnicy Targówek rozmawia z wolontariuszami siedzącymi w punkcie informacyjnym. W tle widoczni uchodźcy, którzy przyszli do urzędu załatwić formalności.
Małgorzata Kwiatkowska - burmistrz Dzielnicy Targówek rozmawia z wolontariuszką. W tle widok na salę sesji Urzędu Dzielnicy.
po lewej stronie zdjęcia stoi osoba czekająca na wydruk fotografii, przy stanowisku komputerowym siedzi fotografka edytująca zdjęcie przed wydrukiem. Po prawej stronie znajdują się stanowiska do wydawania numerów PESEL przy których siedzą uchodźcy z Ukrainy