Przemoc w rodzinie zwana także potocznie przemocą domową to jednorazowe
lub powtarzające się umyślne działanie na szkodę bliskich lub zaniechanie działań koniecznych do ochrony ich zdrowia i życia. Działania te naruszają prawa i dobra osobiste członka rodziny (osoby najbliższej, a także innych osób zamieszkujących wspólnie lub wspólnie gospodarujących). Przemoc w rodzinie w szczególności naraża osoby bliskie na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, narusza ich godność osobistą, nietykalność cielesną, wolność i swobodę, w tym również osobiste normy związane z życiem seksualnym. Powoduje szkody na zdrowiu fizycznym, psychicznym, a także wywołuje cierpienie i krzywdy moralne u osób, które jej doznają.
Z dniem 25 października 2011 r. powołany Zarządzeniem Prezydenta m.st. Warszawy
nr 1666/2011 rozpoczął funkcjonowanie Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Dzielnicy Targówek, w skład którego wchodzą przedstawiciele różnych instytucji, placówek, służb i organizacji pozarządowych zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie (Zarządzenie Prezydenta m. st. Warszawy
nr 3254/2012).
Siedziba Zespołu mieści się w Ośrodku Pomocy Społecznej Dzielnicy Targówek przy ul. Św. Wincentego 87, 03-291 Warszawa, tel. 22 2770249.
Przewodniczącą Zespołu jest Katarzyna Gałązka - Grąbczewska, st. specjalista pracy socjalnej, koordynator w Ośrodku Pomocy Społecznej Dzielnicy Targówek m.st Warszawy.
Zadaniem Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (zgodnie z art. 9b.ust 1 pkt. 2 Ustawy o PPwR - nowelizacja) jest integrowanie
i koordynowanie działań podmiotów oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w szczególności przez:
- diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie;
- podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku;
- inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie;
- rozpowszechnienie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielania pomocy w środowisku lokalnym;
- inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.
Instytucjami uprawnionymi do pomocy w ramach procedury "Niebieskie Karty" na terenie Dzielnicy Targówek są:
- Komisariat Policji Targówek, ul. Chodecka 3/5, 03-332 Warszawa.
- Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, ul. Wincentego 87, 03-291 Warszawa.
- Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m. st. Warszawy, ul. Niecała 2, 00-098 Warszawa oraz Dzielnicowy Zespół Realizacji Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m. st. Warszawy dla Targówek, ul. Kondratowicza 20, 00-983 Warszawa.
- Placówki oświatowe na terenie Dzielnicy (w przypadku, gdy przemocy doświadcza dziecko w wieku szkolnym lub przedszkolnym).
- ZOZ Targówek (w przypadku gdy osoba pokrzywdzona korzysta z pomocy medycznej może oczekiwać zarówno założenia „Niebieskiej Karty” jak również bezpłatnego wydania zaświadczenia o stanie zdrowia – wzór określony w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 października 2010 r., bez konieczności wykonywania obdukcji).
Akty prawne na podstawie których Zespół Interdyscyplinarny działa i funkcjonuje (linki otwierają się w nowym oknie):
- Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U.z 2005 r. Nr 180, poz. 1493 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - UODO
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury "Niebieskie Karty" oraz wzorów formularzy "Niebieska Karta".
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 października 2010 r. w sprawie wzoru zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie (sejm.gov.pl).
- Uchwała nr XVII/329/2011 z 16-06-2011 r. Rady m.st. Warszawy z dnia 16 czerwca 2011 r. w sprawie określenia trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania (bip.warszawa.pl).
- Uchwała nr LVI/1769/2021 z 18-11-2021 r. Rady m.st Warszawy z dnia 18 listopada 2021 w sprawie przyjęcia Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w m.st Warszawie na lata 2021-2025 (bip.warszawa.pl).
Gdzie znaleźć pomoc? (wykazy dot. publicznych i niepublicznych placówek udzielających pomocy w sytuacji przemocy w rodzinie w m.st. Warszawa w 2022 roku)
Załączniki:
- Pełny wykaz instytucji i placówek udzielających pomocy osobom z problemem przemocy w rodzinie
- ulotka - "Przemoc w rodzinie... nie bądź bierny!"
- Oferta pomocowa Warszawskiej Sieci Pomocy Dzieciom podczas pandemii Covid-19
- Miejsca na terenie m.st. Warszawy, w których można uzyskać pomoc w sytuacji przemocy w rodzinie
- Pomoc dostępna w m.st. Warszawa w sytuacji przemocy w rodzinie - informacja obejmuje działania prowadzone przez Ośrodki Pomocy Społecznej m.st. Warszawy
- Zestawienie programów kierowanych do osób stosujących przemoc w rodzinie, podejrzanych o stosowanie przemocy i przejawiających skłonności do zachowań agresywnych realizowanych na terenie m.st. Warszawy