null

Targówek bez smogu

Drukuj otwiera się w nowej karcie

“Targówek bez smogu” – pod takim hasłem zorganizowany został piknik ekologiczny w ramach projektu pn. „Wykonanie murali antysmogowych” Podczas pikniku można było zapoznać się z zagadnieniami z zakresu ochrony powietrza i oszczędzania energii. Projekt zrealizowany został ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla czystego powietrza 2022”.

Wydarzenie podsumowujące projekt odbyło się na terenie osiedla mieszkaniowego na  Bródnie w piątek, 4 listopada 2022 r.  Mural antysmogowy przy ul. Rembielińskiej 19 odsłoniła Małgorzata Kwiatkowska - burmistrz dzielnicy Targówek.

Połączyła nas dbałość o czyste powietrze na Targówku. Pokazaliśmy, że możemy zrobić coś razem. Dziękuję  mieszkańcom za zaangażowanie i tak liczny udział w naszej akcji – powiedziała burmistrz Kwiatkowska w czasie otwarcia muralu. 

Uroczystości towarzyszyły prezentacje działań ekologicznych, prowadzonych przez placówki oświatowe z Targówka. W programie edukacji ekologicznej udział wzięły: Szkoła Podstawowa (SP) nr 298 przy ul. Krakusa 2, SP nr 377 przy ul. Trockiej 4 i SP nr 114 przy ul. Remiszewskiej 40.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty ekologiczne oraz stoiska dla najmłodszych. Na zakończenie uroczystości burmistrz Małgorzata Kwiatkowska wręczyła nagrody w konkursie na najciekawsze zdjęcie w akcji #TargówekBezSmogu. Hulajnogi elektryczne otrzymali zwycięzcy konkursu:

  1. Patrycja Wełnicka
  2. Alicja Suchocka
  3. Hanna Iwaszkiewicz

W uroczystości wzięli udział mieszkańcy oraz przedstawiciele Zarządu i Rady Dzielnicy Targówek, przedstawiciele Rady m.st. Warszawy, członkowie Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego oraz Dzielnicowej Rady Seniorów. Na zakończenie spotkania mieszkańcy zostali zaproszeni do wspólnej fotografii.

Murale antysmogowe

W ramach realizacji projektu na Targówku powstały trzy murale antysmogowe. Murale możemy oglądać na ścianach budynków przy ul. Rembielińskiej 19, ul. Święciańskiej 14 i ul. Suwalskiej 11. Do wykonania murali została wykorzystana farba antysmogowa, neutralizująca tlenki azotu oraz inne szkodliwe związki chemiczne. Malowidła o łącznej powierzchni 621 m2 będą miały bardzo pozytywny wpływ na środowisko. Ocenia się że 1 m2 powierzchni muralu oczyszcza powietrza podobnie jak jedno, średniej wielkości drzewo. 

Akcja informacyjno-edukacyjna dla mieszkańców, która przeprowadzona została w ramach projektu – miała na celu zwrócenie uwagi na ochronę powietrza oraz dbałość o środowisko. Mieszkańcy dowiedzieli się  o przyczynach powstawania smogu, obowiązujących przepisach (uchwała antysmogowa i inne akty prawne) oraz dobrych praktykach w zakresie ochrony powietrza i oszczędzania energii. Wiedza była przekazana w formie interaktywnych bezpłatnych warsztatów w których mogli wziąć udział zarówno dorośli jak i dzieci.

baner, zawiera trzy logotypy ułożone obok siebie w jednej linii: "Mazowsze - serce Polski", "Zakochaj się w Warszawie na Targówku", "Mazowsze dla czystego powietrza"

 

 

 

Zobacz galerię (5 zdjęć)