null

Wieczór poezji i sztuki - spotkanie autorskie z Aleksandrą Dańczyszyn / premiera nowej książki

Drukuj otwiera się w nowej karcie
27.01.2023 19:00 - 27.01.2023 20:00
Arteneum, Radzymińska 121, Warszawa

Zapraszamy na wieczór poezji i sztuki z wierszami Aleksandry Dańczyszyn oraz wystawą wycinanek ukraińskiej artystki Natalii Guliaievy-Smaglo! Będzie inspirująco, poczęstujemy Was również ciepłymi napojami i przekąskami. Ale nie będzie lekko, co to, to nie.

Najnowszy tomik wierszy Aleksandry Dańczyszyn pt. „Tiszert z Bangladeszu” (premiera: styczeń 2023, pisownia oryginalna) nie należy do tych, które czyta się z błogim poczuciem komfortu. „Tiszert z Bangladeszu” jest bardzo na czasie, pewnie dlatego wywołuje silne emocje.
Jeśli wydawało się Wam, że poezja powinna być jak kwiatek, to Aleksandra udowodni Wam, że poezja jest raczej jak kamień w bucie. Uwiera, wyciska łzy, nie pozwala o sobie zapomnieć. I bezmyślnie iść dalej. Wiersze Dańczyszyn cechuje niezgoda na łatwe przechodzenie do porządku dziennego, na zapominanie i przemilczanie.
Porozmawiamy o trosce, uważności, niciach połączeń międzyludzkich, czasami splątanych i zerwanych. Każdego ugościmy i wysłuchamy. I będzie to bardzo na temat, ponieważ wiersze Aleksandry Dańczyszyn są głównie o ugaszczaniu i wsłuchiwaniu się – w siebie, w naszych bliskich, w potrzeby Innych, czasami również w krzyki i w ciszę, która bywa gorsza od krzyku.

Podczas spotkania będziemy doświadczać różnymi zmysłami – nie tylko smakować słowa ale również nasycać oczy rzeczami pięknymi. Spotkaniu autorskiemu z Aleksandrą towarzyszyć będzie wystawa wyjątkowych wycinanek – ich autorki, Natalii Guliaievy-Smaglo, nie będzie z nami, ponieważ została w swoim kraju dręczonym wojną, żyjącym nadzieją. Fragmenty tej nadziei wysyła nam pod postacią swojej twórczości. Będziecie mogli zobaczyć niektóre z jej prac a nawet kupić na miejscu, cały zysk trafi do autorki i jej rodziny.

Informacje o bohaterkach wieczoru:

 • Aleksandra Dańczyszyn ( ur. 1991) – absolwentka polonistyki UW, laureatka konkursów poetyckich. W 2015 r. reprezentowała Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Poetyckim Transpoésie w Brukseli. Jej wiersze były tłumaczone na język francuski, flamandzki i angielski. Autorka tomików poezji „Kochanie” (2020) i „Tiszert z Bangladeszu” (2023).
 • Natalia Guliaieva-Smaglo (Наталя Гуляєва-Смагло, ur. 1978) – artystka, malarka i twórczyni ludowa, nauczycielka, absolwentka Południowoukraińskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Odessie. Autorka książki o wycinankach i prawdziwa mistrzyni w tym obszarze sztuki. Tworzy skomplikowane dzieła, od niewielkich „pocztówek” po wielkoformatowe cuda, zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne w formie i przekazie.

Wstęp wolny!

Dostępność - informacje:

 • Obiekt jest dostępny architektonicznie
 • Toaleta jest dostosowana do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich
 • Dojazd do miejsca:
  • przystanki autobusowe Gorzykowska 02 lub Gorzykowska 04
  • najbliższe miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych znajduje się w odległości ok. 40 m przed lokalem Radzymińska 119
  • wejście do lokalu od strony ulicy Radzymińskiej także dla osób poruszających się na wózkach (podnośnik) oraz tylnymi drzwiami (prośba o informację - wejście utrudnione przez bramę od podwórza)
  • możliwość wejścia z psem asystującym
 • Jeśli macie inne szczególne potrzeby prosimy o wcześniejszą informację - kontakt pod tel. 571 225 500 lub adresem e-mail: kontakt@arthousekolowa.pl

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.

map-oracle@1.0.0/js/MapOracleMap.es as MapOracleMap