null

Wścieklizna u zwierząt dziko żyjących na terenie Warszawy - zachowaj czujność i zaszczep swojego pupila

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Na terenie województwa mazowieckiego, w tym również na obszarze Warszawy, wykryto kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dziko żyjących. Zachowajmy czujność i ostrożność, dbajmy o siebie i swoich pupili.

Pamiętajmy o szczepieniach ochronnych dla zwierząt. Nie puszczajmy psów luzem na spacerach, a kotów nie wypuszczajmy z domów. Wścieklizna to ostra choroba zakaźna, która może doprowadzić do śmierci.
Prosimy, przekaż tę informację rodzinie, znajomym, sąsiadom. Zależy nam na dotarciu do wszystkich osób, które przebywają w Warszawie.

Obszarami zagrożonymi wścieklizną są dzielnice: Wawer, Wesoła, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ul. Radzymińską), Rembertów, Praga Południe, Wilanów.

Zachowuj ostrożność, jeśli spotkasz dzikie zwierzę na swojej drodze. Pamiętajmy - lisy, jeże, nietoperze i inne zwierzęta mogą być zarażone wścieklizną. Nawet, jeśli zobaczysz ranne zwierzę i chcesz mu pomóc, nie dotykaj go. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Powiadom odpowiednie służby.

Co zrobić, gdy zostaniesz pogryziony lub podrapany?

  1. Dokładnie oczyść zranione miejsce – przemyj ranę ciepłą wodą z mydłem, a następnie dokładnie ją odkaź i zabandażuj (nie należy przedwcześnie tamować krwi, gdyż krew może też wypłukać wirusa z rany),
  2. Pilnie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu lub zadzwoń na 112. Jeśli doszło do pogryzienia, a nie jest możliwa obserwacja weterynaryjna zwierzęcia w kierunku wścieklizny, poddaj się szczepieniu przeciwko tej chorobie,
  3. Jeśli pogryzło Cię zwierzę domowe - ustal właściciela (imię, nazwisko, adres zamieszkania, ewentualnie kontakt telefoniczny) - zwierzę będzie zgłoszone do obserwacji weterynaryjnej,
  4. Jeżeli nie uda Ci się ustalić, kto jest właścicielem - zaszczep się przeciwko wściekliźnie.