null

Zmieniamy dla Was Park Bródnowski. Spacer z mieszkańcami

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
okolice fontanny posadzkowej w Parku Bródnowskim, grupa około 20-30 osób uczestniczy w spacerze dotyczącym kwestii modernizacji parku

Mamy jeden z najpiękniejszych parków w Warszawie. Po zakończeniu modernizacji wzbogaci się o tysiące nowych roślin. O tym jak zmienia się Park Bródnowski - rozmawialiśmy w sobotę 12. października z mieszkankami i mieszkańcami dzielnicy.

W tym roku słuchacze Radia Eska uznali, że Park Bródnowski jest trzecim z najpiękniejszych parków Warszawy. Mamy unikalny w skali Europy park rzeźby realizowany we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. To wyjątkowy przykład długofalowej inicjatywy lokalnej, wspierającej rozwój projektów artystycznych w przestrzeni publicznej.
Park Bródnowski ma 2800 drzew. Po zakończeniu modernizacji 81% parku stanowić będzie powierzchnia biologicznie czynna. Powiększyła się ona o ok. 2800 m2 rozbetonowanych chodników.

Większość prac modernizacyjnych w Parku Bródnowskim dobiega końca. To więc dobry moment na spotkanie władz dzielnicy (reprezentowanych przez wiceburmistrzynie: Katarzynę Górską-Manczenko i Monikę Rutkowską oraz pracowników urzędu) z mieszkankami i mieszkańcami. Największą zmianą, wzbudzającą równocześnie sporo emocji, jest nowopowstały pawilon gastronomiczny. Jego budowa jest praktycznie zakończona. Trwają jeszcze prace wykończeniowe. Niebawem elewacja nabierze nowego koloru.
Podczas sobotniego spaceru pojawiły się pytania o wysokość budynku i jego otoczenie.

Zgodnie z życzeniami mieszkańców, wyrażonymi podczas konsultacji społecznych, mieliśmy zachować dotychczasowy charakter tego miejsca jednocześnie czyniąc go bardziej komfortowym. Sezonowe gofrowo, zastąpił nowoczesny, całoroczny, pawilon z toaletami – tłumaczyła wiceburmistrz Targówka, Katarzyna Górska-Manczenko.

Przed modernizacją plac, przy którym stanął pawilon, był wyłożony kostką. Została ona wymieniona na nową. W ciepłe dni staną na niej parasole i stoliki. Toalety będą ogólnodostępne. W tej chwili trwają rozmowy z najemcą, by były bezpłatne. 
Część mieszkanek i mieszkańców pytała o wysokość pawilonu. Pracownicy urzędu wyjaśniali, że wymagana wysokość  pomieszczeń kawiarni i zaplecza to 3 m. do sufitu podwieszonego. Nad nim projektanci przewidzieli przestrzeń do prowadzenia wentylacji. Do tego należy doliczyć jeszcze warstwę izolacyjną, pokrycie dachu. Ponieważ projekt zakłada jednospadowy dach, to od frontu ma on wysokość 5 m zaś dolna krawędź jest na wysokości 3,95 m.
Podczas projektowania ważnym elementem były ekologiczne rozwiązania. Niepokojący element na dachu to pompa ciepła. Postawienie jej na ziemi wymagałoby wygrodzenia sporej części z terenu zielonego. Aby nie niszczyć przyrody jednostka zewnętrzna została więc zainstalowana na dachu. Istnieje możliwość dołożenia w przyszłości instalacji paneli fotowoltaicznych.
Nieopodal obecnego pawilonu rósł słynny labirynt z krzewów. Część mieszkanek i mieszkańców martwiła się, że jest to miejsce dosyć niebezpieczne. Dawała schronienie osobom pijącym alkohol, gromadziły się tam śmieci. Labirynt został zastąpiony pergolami. Nasadzenia kompensacyjne pojawiły się w innych miejscach parku. W sumie pojawia się imponująca ilość nowej zieleni:

  • rododendrony 554 szt. na ok. 203 m2 (różaneczniki i azalie) (w tym 188 m2 w ramach nasadzeń zastępczych),
  • hosty 126 szt. na ok. 21 m2,
  • krokusy 5 200 szt. (planowane: krokus 'Cream Beauty' 2316 szt., 'Prins Clouse' 1445 szt., 'Firefly' 1439 sz. lub inne zamienniki), ok. 52 m2
  • cebulica syberyjska (1 800 szt.) ok. 12 m2
  • Nasadzenia w pobliżu „Raju” i obecnej różanki, w miejscu wyznaczonym do odpoczynku, otoczonym ławkami, okrągły plac o pow. ok.  153 m2:
    • hortensje (56 szt.),
    • laurowiśnie wschodnie (200 szt.) 
    • Róża Cubana (300 szt.)
  • Nasadzenia zieleni na nasypie nad instalacją zasilającą fontanny i zbiorniki w wodę – róża okrywowa lub winobluszcz lub irga płożąca lub inna – ok. 80 m2
  • Barwinek pospolity (dosadzenie) - pod dębami w Parku Bródnowskim w pobliżu placu zabaw.
  • Drzewa (21 szt.): śliwa wiśniowa 2 sz., grab pospolity ‘Fastigiata’ 1 szt., kasztanowiec czerwony 4 szt., jabłoń ozdobna 2 szt., dąb szypułkowy 4 szt., klon polny 2 szt., klon pospolity 4 szt., wiśnia piłkowana ‘Kanzan’ 2 szt.

Podczas spaceru pojawiły się także pytania o renaturalizację dużego zbiornika.  W tej chwili nie jest to możliwe z kilku powodów. Jednym z nich jest organizowanie na nim lodowiska zimą. Aby to było wykonalne musi być możliwość spuszczenia wody. Renaturalizacja wiązałaby się także z koniecznością uformowania odpowiedniego nachylenia skarp - tym samym poszerzenia zbiornika. W konsekwencji mogłoby to doprowadzić do usunięcia ścieżek wokół niego. 
Kolejną wątpliwością była czystość wody w dużym zbiorniku. Jest on otwarty, więc trafiają do niego zanieczyszczenia takie jak liście, gałęzie czy śmieci. Wykonawca jest zobowiązany na bieżąco je usuwać. Dodatkowo, mamy zawartą umowę na przeprowadzenie zabiegów konserwacyjnych zbiorników wodnych powodujących blokadę zakwitów glonów w zbiornikach. Usługa ta pozwala na utrzymanie czystości wody w zbiornikach.
Jest także możliwa renaturalizacja małego zbiornika. W tej sprawie trwają spotkania z mieszkańcami.

Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na inne pytania pojawiające się podczas sobotniego spaceru.

Dlaczego zbudowano nowy wjazd od. ul. Chodeckiej?

Miejscowy plan zagospodarowania dopuszcza wykorzystanie dla ruchu samochodowego powiązania pieszego od strony ul. Łabiszyńskiej i głównego powiązania pieszego w kierunku ul. Chodeckiej. Mają one umożliwić obsługę pawilonu parkowego oraz imprez na terenie parku. Może być także wykorzystywany jako droga przeciwpożarowa. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania jest to jedyny wjazd na teren północnej części Parku Bródnowskiego.

Dlaczego zbudowano główną aleję o takiej szerokości?

W tej chwili ma ona szerokość 5 m 30 cm. Zwęziliśmy ją w stosunku do pierwotnych planów (5m 60 cm). Warto mieć świadomość, że aleja ta będzie wykorzystywana przez służby zajmujące się bezpieczeństwem i organizacją imprez odbywających się na terenie oraz pojazdów obsługi parku. Konstrukcję umożliwia także przejazd wozów straży pożarnej o całkowitym ciężarze do 40t. Alejka przebiega po trasie dotychczasowego chodnika. Różnica pomiędzy nawierzchnią alejki spacerowej i drogi pożarowej polega jedynie na większej grubości kostki betonowej oraz warstw podbudowy i nie powoduje zmniejszenia powierzchni biologicznie czynnej na terenie parku. 

Dlaczego wybudowano plac manewrowy?

Fontanna posadzkowa, lodowisko, punkt gastronomiczny, scena w sezonie generują dużą liczbę użytkowników, a zgodnie z przepisami istnieje obowiązek zapewnienia dojazdu przeciwpożarowego podczas imprezy gromadzących więcej niż 50 osób, co ma miejsce w tej lokalizacji. Ze względu na brak zgody SM „Bródno” na dojazd przez ich teren od strony ul. Łabiszyńskiej oraz na chronione drzewo zlokalizowane na terenie alejki w kierunku ul. Poborzańskiej – samochody służb zespolonych muszą mieć możliwość zawracania.

Jakie zmiany infrastrukturalne będą w kolejnych etapach modernizacji?

W kolejnych etapach inwestycji w ramach pozyskanych środków planowana jest modernizacja przebiegu i nawierzchni alejek parkowych z oświetleniem i dodatkowe nasadzenia zieleni poza zielenią kompensacyjną.
W 2025 r. w ramach budżetu obywatelskiego realizowany będzie naturalny plac zabaw.
W ramach realizacji obecnego zadania nie planuje się budowy drugiego pawilonu gastronomicznego z sanitariatem ogólnodostępnym oraz siedzisk drewnianych na skarpie po północnej stronie zbiornika.

Czy Park Bródnowski będzie miał regulamin?

Obecnie trwają konsultacje dotyczące tego, czy i w jakim zakresie można stworzyć regulamin Parku Bródnowskiego.

Czy można przenieść strefę grillowania?

Nie ma w tej chwili planów jej przeniesienia. Jak pokazał sobotni spacer mieszkańcy chętnie korzystają z tej lokalizacji. Strefa w wybranym miejscu jest najbardziej dostępna dla służb sprzątających, więc łatwiej utrzymać tam porządek. Jest także dobrze widoczna dla policji i straży miejskiej.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym raportem autorstwa Ludwiki Ignatowicz (Głos Ulicy), która moderowała spotkanie

okolice fontanny posadzkowej w Parku Bródnowskim, grupa około 20-30 osób uczestniczy w spacerze dotyczącym kwestii modernizacji parku
Zobacz galerię (5 zdjęć />)
wiceburmistrz Katarzyna Górska-Manczenko udziela wywiadu reporterce, w tle infrastruktura parkowa
alejka w Parku Bródnowskim, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska - Anna Sałata udziela wywiadu reporterce, obok stoją osoby obserwujące, w tle zieleń parkowa
polanka w Parku Bródnowskim, na pierwszym planie dwie rozmawiające ze sobą osoby - starszy mężczyzna i kobieta, za nimi na parkowej ławce siedzą trzy starsze osoby
siedem zdjęć Parku Bródnowskiego ułożonych na trawie

Załączniki: